قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی

: قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار قزوین آستان|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|بقاع متبرکه ایران اسلامی|آرامگاه های مقدس اسلامی
آستان مقدس حضرت حسین بن علی بن موسی الرضا علیه السلام شهر قزوین|فرزند امام رضا (ع)|ابن الرضا (ع)|شاهزاده حسین قزوین|خادمین افتخاری آستان|سایت قزوین آستان

جشن پیوند آسمانی سایت قزوین آستان ( QazvinAstan.ir ) -قزوین- بارگاه فرزند امام هشتم در دروازه بهشت با اجرای طرح« پیوندهای آسمانی » مامن زوجهایی است که در کمال سادگی با کمترین هزینه، پیوند زناشویی می بندند و زندگی به سبک اسلامی را آغاز می کنند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: صدای اذان که از حرم به گوش می‌رسد و در کوچه‌پس‌کوچه‌های محله می‌پیچد، از فراز گنبد فیروزه‌ای امامزاده، پرتوهای نقره‌ای‌رنگ ماه بر آدم‌های آن حوالی نور می‌پاشد و نسیم در آیینه زلال حوض مستطیلی‌اش با تمام لطافت موج می‌افکند.

دختران وزنان با چادرهای گلدار و رنگانگ در حیاط امامزاده این‌سو و آن‌سو می‌روند، مردانی دست ارادت بر سینه نهاده و به صاحب این خانه سلام می‌کنند، برخی دیگر از وضوخانه به سمت حرم درحرکت‌اند تا نمازی بخوانند و سبکبال شوند، برخی در حجره‌های دورتادور حیاط امامزاده نشسته‌اند تا جرعه‌ای از آرامش آن را در کام دل ریزند.

اینجا خلاصه، هرکسی با تمام دلش و از عمق اعتقادش آمده و مأمنی یافته است تا لحظاتی چند، از هیاهوی زندگی دور شود و در خانه حسین بن علی بن موسی‌الرضا(ع) و چهارمین حرم اهل‌بیت (ع) که حضرت رسول (ص) روزگاری شهر آن را مینودر و دروازه بهشت نام نهاد، خود را از بند خستگی‌ها و دل‌بستگی‌ ها برهاند.

این شور و اعتقاد قلبی در دل مردمی از شیعیان آل‌الله(ع) تا آنجا پیش می‌رود و جلوه‌گر می‌شود که جوانانی از میان آنان، پیوند همسری‌شان را در صحن امامزاده می‌بندند تا در مسیر زندگی مشترک به آن تبرک و توسل جویند.

a

علی ۲۷ ساله و زهره ۲۴ ساله زوج جوانی هستند که با هیجان و اشتیاقی که خودشان آن را وصف‌ناپذیر توصیف می‌کنند، در کنار خانواده‌های خود در یکی از حجره‌های دور حیاط امامزاده به انتظار نشسته‌اند تا خطبه عقد دائمشان دقایقی دیگر در امامزاده جاری شود.

آنان می‌گویند: از کودکی بارها با خانواده‌هایمان در صحن و حرم امامزاده حسین (ع) حضور یافته و از آرامش و معنویت آن بهره گرفته‌ایم و به همین دلیل دوست داشتیم بنای زندگی مشترک‌مان را هم زیر سایه امامزاده حسین(ع) بگذاریم تا در آینده زندگی خوبی داشته باشیم.

این زوج جوان قزوینی بیان می‌کنند: اعتقاد داریم که آغاز زندگی مشترک در چنین فضایی، به زندگی ما برکت می‌دهد و علاقمند هستیم در آینده فرزندان خود را نیز با عشق خاندان عصمت و طهارت(ع) تربیت کنیم.

 پدر این مرد جوان نیز می‌گوید: برگزاری مراسم عقد در این مکان مطهر، پیشنهاد خود عروس و داماد بود و ما هم از آن استقبال کردیم؛ چراکه معنویت و پاکی آن ضامن حفظ زندگی فرزندان ماست.

پریسا دختر جوان دیگری است که تازه خطبه عقد وی به پایان رسیده و با چادر گلدار سفیدش از اتاق عقد بیرون می‌آید.

وی بیان می‌کند: خوشحال هستیم که شادی آغاز زندگی مشترک ما با معنویت و برکت امامزاده تلفیق‌شده است و زمانی که مردم در حرم از من می‌خواهند در این لحظات برای آنان دعا کنم، خوشحال‌تر می‌شوم؛ زیرا نشان می‌دهد مردم هنوز به خیلی چیزها اعتقاددارند.

این بانوی جوان ادامه می‌دهد: امامزاده برای من نوعی پناه در مشکلات است و به همین دلیل تصمیم گرفتم همان‌گونه که در روزهای گرفتاری‌ام به این حرم پناه می‌آورم، شادترین و بهترین روز زندگی خود را نیز در اینجا بگذرانم.

شروع یک پیوند از مهر ماندگار

حالا دیگر به گفته مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین دو سال بیشتر است که اتاقی در خانه این امامزاده واجب‌التعظیم برای آغاز پیوند جوانان راه‌اندازی شده و همان‌جا نقطه آغاز زندگی‌های مشترک جوانان مینودری است؛ درواقع مهرماه ۹۲ نقطه آغازی بود برای پیوندهایی سراسر مهر و نیکی که در فراز و نشیب زندگی پایدار و ماندگار باشد.

آن‌گونه که حجت‌الاسلام مصطفی نوروزی می‌گوید؛ برای اتاق عقد که غرفه «پیوندهای آسمانی» نام‌گرفته، قسمت شاه‌نشین ساختمان امامزاده آماده و تزئین شده که جایی بزرگ در طبقه فوقانی و ضلع غربی ساختمان امامزادهاست.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان می‌کند: این غرفه به‌عنوان یک ابتکار و نخستین غرفه عقد در میان امامزاده‌های سراسر کشور با حضور مسئولان ارشد استان گشایش یافت و به دنبال آن، در بقاع متبرکه استان‌های دیگر نیز از آن الگوبرداری شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین ادامه می‌دهد: اکنون علاوه بر زوج‌های جوان استان قزوین، زوج‌ها و خانواده‌هایی از دیگر استان‌ها نظیر استان البرز برای جاری کردن خطبه عقد و آغاز زندگی مشترک به غرفه پیوندهای آسمانی مراجعه می‌کنند.

نوروزی تصریح می‌کند: با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، برنامه‌ها و امکانات تدارک دیده‌شده در این اماکن باید به حدی جذابیت داشته باشد که بتواند قشرهای مختلف را به خود جذب کند و علاوه بر زیارت و عبادت، نیازهای دیگر آنان را نیز پاسخ دهد.

وی اضافه می‌کند: حضور زوج‌های جوان در صحن امامزاده و برگزاری مراسم عقد آنان برای دیگر مردم و زائران جذاب است و درواقع گامی در راستای تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی محسوب می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین عنوان می‌کند: فکر اولیه ایجاد اتاق پیوندهای آسمانی نیز در همین مسیر و با همین هدف شکل گرفت و برای نخستین بار در ایام نوروز و در قالب اجرای طرح آرامش بهاری در سال ۹۲ تصمیم بر آن شد که به‌منظور جذب بیشتر مردم به امامزادگان ازجمله امامزاده حسین(ع)، آن دسته از زوج‌های جوان که تمایل به بستن عقد ازدواج در جوار این امامزاده در لحظه تحویل سال دارند، مراجعه کنند.

نوروزی ادامه می‌دهد: پس‌ازآن مراسم عقد به شکل منسجم‌تر در مناسبت‌های مذهبی نیز برگزار شد و این ابتکار با برپایی سفره عقد، به دیگر ایام سال تعمیم یافت که در حال حاضر هدایا و کمک‌هزینه‌هایی نیز از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه قزوین به این زوج‌ها تعلق می‌گیرد.

وی یادآور می‌شود: غرفه پیوندهای آسمانی منحصر به قشر خاص مذهبی نیست و تمام معتقدان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت(ع) که قصد دارند آغاز زندگی آنان با معنویت امامزاده همراه باشد، می‌توانند از آن استفاده کنند.

عقد بالغ‌بر ۱۰۰۰ زوج در غرفه پیوندهای آسمانی

حالا گویا پس از گذشت دو سال باوجود نو بودن این طرح، تعداد زوج‌هایی که برای یک‌عمر زندگی در سایه لطف حسین بن علی بن موسی‌الرضا(ع) با یکدیگر میثاق بسته‌اند، قابل‌توجه بوده است؛ به‌گونه‌ای که مسئول فرهنگی آستان مقدس امامزاده حسین(ع) قزوین از بستن عقد ازدواج یک هزار زوج جوان در این امامزاده از زمان راه‌اندازی اتاق پیوندهای آسمانی تاکنون خبر می‌دهد.

کرمی به خبرنگار ما می‌گوید: خدمات اتاق پیوند آسمانی در آستان امامزاده حسین(ع) کاملاً رایگان است و خانواده‌ها علاوه بر مناسبت‌ها و اعیاد، در روزهای عادی امکان برگزاری مراسم عقد را در این غرفه دارند.

وی بابیان اینکه مراجعه‌کنندگان به این غرفه از تمام نقاط استان همچون آبیک، محمودآباد، اقبالیه و الوند هستند، اضافه می‌کند: زوج‌هایی که تمایل داشته باشند زندگی مشترک خود را در جوار حضرت حسین بن علی(ع) آغاز کنند، با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی این آستان مقدس نسبت به نام‌نویسی خود و همسر و نیز اعلام زمان پیشنهادی برای عقد اقدام به عمل می‌آورند و با دعوت از عاقد و در حضور خانواده‌ها، پیوند خود را جشن می‌گیرند.

مسئول فرهنگی آستان مقدس امامزاده حسین (ع) قزوین با اشاره به اینکه امکان مراجعه و نام‌نویسی زوج‌های جوان به‌صورت حضوری نیز فراهم است، بیان می‌کند: همچنین دسته دیگری از زوج‌ها نیز هستند که در روزهای عادی به‌صورت آزاد برای برگزاری مراسم عقد خود، در امامزاده حسین(ع) حضور پیدا می‌کنند.

کرمی تصریح می‌کند:هدف از این کار، ترویج ازدواج آسان در جامعه است و زوج‌های جوان با برگزاری مراسم عقد خود در امامزاده، به‌واسطه دلباختگی و عشقی که به خاندان عصمت و طهارت (ع) دارند، در زندگی مشترک خود از این امامزاده واجب‌التعظیم کمک می‌گیرند.

حال که چنین امکانی برای خانواده‌ها و جوانان فراهم‌شده است تا در شرایط اقتصادی کنونی به‌دوراز تجملات در فضایی پاک، زندگی مشترک خود را آغاز کنند، چه خوب است همچنان که مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین گفت؛ این الگو روزبه‌روز تکمیل و به دیگر استان‌ها نیز معرفی شود تا جوانان دیگر نقاط کشور نیز بتوانند آغاز زندگی مشترک خود را به‌دوراز گناه و تجمل جشن بگیرند و در این صورت است که این پیوند، آسمانی می‌شود.

ساعتی گذشته است و حالا علی و زهره در چارچوب شرع خدای لاشریک، برای همیشه شریک زندگی یکدیگر شده‌اند.

اکنون آنان در آیینه حوض رو به روی بارگاه امامزاده تصویر خود را نظاره‌گر شده‌اند و با دست ارادتی بر سینه و چشم امید و سپاسی به گنبد لاجوردی امامزاده، نور امیدی را که از گنبد بر سرشان می‌تابد، از چشمانشان بازمی‌تابانند.

یادمان باشد می توان به سادگی و زیبایی با کمترین هزینه در بهترین مکانها نیز آغاز زندگی را جشن گرفت و سبکی از زندگی اسلامی را به دیگران معرفی کرد.

خبرنگار: میترا بهرامی

  • اتاق عقد در قزوین
  • زهره نجفی قزوین
  • سفره عقد شاهزاده حسین قزوین

ارسال سوالات و نظرات

۱۳۹۵ © قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی