قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی

: قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار قزوین آستان|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|بقاع متبرکه ایران اسلامی|آرامگاه های مقدس اسلامی
آستان مقدس حضرت حسین بن علی بن موسی الرضا علیه السلام شهر قزوین|فرزند امام رضا (ع)|ابن الرضا (ع)|شاهزاده حسین قزوین|خادمین افتخاری آستان|سایت قزوین آستان

قزوین
سایت قزوین آستان ( QazvinAstan.ir ) – قزوین- با اختلافات و حواشی به وجود آمده در شورای اسلامی شهر الوند، این شهر بلاتکلیف، مصلحت‌اندیشی اعضا را انتظار می‌کشد تا فارغ از اختلافات برای آینده شهر تلاش کنند.

خبرگزاری مهر- گروه استانها، میترا بهرامی: به دنبال برگزاری انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در بیست و نهم اردیبهشت‌ماه امسال، مردم هر شهر نمایندگان خود را راهی پارلمان‌های محلی کردند تا در اتاق فکر شهرشان، برای شهر تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کنند و به دنبال کش و قوس‌های فراوان در مورد تاریخ آغاز به کار شوراها، بالاخره روز یکم شهریورماه برای برگزاری مراسم تحلیف اعضای شوراها تعیین شد.

در برخی از شهرها اما اختلافات میان منتخبان و فضای سیاسی حاکم بر شهر سبب بروز برخی تنش‌ها و حاشیه‌ها شد؛ چه اینکه امروز شوراهای شهرها غالبا به جای آنکه صرفا جنبه تصمیم‌گیری برای شهر داشته باشند، رنگ و بوی سیاست به خود گرفته‌اند.

در بسیاری از شهرها گروه‌های اقلیت و اکثریت با یکدیگر کنار آمدند؛ زیرا این موضوع خواسته هر دو گروه بود؛ اما برخی دیگر از شهرها همچنان با اختلافات و حواشی دست و پنجه نرم می‌کنند.

در استان قزوین دو شهر محمدیه و الوند با این حواشی روبه‌رو بودند؛ به طوری که برخی از منتخبان با ترک جلسه، مراسم تحلیف را از رسمیت انداختند؛ اما محمدیه روز پنجم شهریور در نهایت توانست هیئت‌رئیسه و سرپرست شهرداری را مشخص کند.

در الوند اما سه عضو نه تنها در روز تحلیف با ترک جلسه، آن را از رسمیت انداختند بلکه در جلسات بعدی هم برای تعیین هیئت رئیسه و سرپرست شهرداری حاضر نشدند.

روز شنبه ساعت ۱۰ صبح، زمانی بود که فرمانداری برای برگزاری جلسه انتخاب هیئت رئیسه تعیین کرده بود؛ اما با گذشت حدود ۳۰ دقیقه، جلسه از جانب فرمانداری لغو و به ساعت ۱۵ همان روز موکول شد.

در این جلسه هم اقلیت حضور نیافتند؛ اما در نهایت جلسه با چهار عضو رسمیت یافت و سهراب ذاکری، جواد خطمی، مهتاب بهرامی و عبدالله پور هر یک با چهار رای به ترتیب به عنوان رئیس، نایب رئیس، سخنگو و منشی اول انتخاب شدند و خطمی به عنوان منشی دوم و بهرامی به عنوان نماینده شورای شهر در شورای شهرستان هم برگزیده شدند.

ماجرا به روایت سخنگوی شورا

بهرامی، سخنگوی شورای اسلامی شهر الوند در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید:موضوع مورد بحث سه عضو یاد شده شورا این بود که برای رسمیت داشتن جلسات و تأمین اکثریت مطلق باید پنج عضو حضور داشته باشند و با عنوان کردن این موضوع جلسه اول را ترک کردند؛ حال آن‌که طبق قانون، اکثریت مطلق عدد چهار است و از همین رو در تماس با فرمانداری از این نهاد خواستیم ضمن استعلام از استانداری درباره تعیین اکثریت مطلق، جلسه تعیین هیئت رئیسه را برگزار کند.

بهرامی می‌افزاید:باتوجه به اینکه طبق دعوتنامه فرمانداری باید تمام هفت عضو شورا در جلسه تعیین هیئت رئیسه حضور می یافتند، رأس ساعت ۱۰ صبح روز شنبه هفته جاری در صحن شورا حاضر شدیم اما سه عضو دیگر حضور پیدا نکردندودرهمان حین،از فرمانداری پیامکی مبنی بر لغو جلسه و برگزاری آن در ساعت ۱۵ دریافت کردیم که در نهایت جلسه باز هم بدون حضور سه عضو یاد شده برگزار و به انتخاب هیئت رئیسه منجر شد.

وی با بیان اینکه اکثریت چهار نفره شورا، دو جایگاه منشی دوم و سخنگویی را برای این اعضا در نظر گرفته بودند، ادامه می‌دهد: طبق قانون باید پس از تعیین هیئت رئیسه اولین جلسه با دستور کار تعیین شهردار برگزار شود و این افراد اعتراض داشتند که باید نسبت به تعیین سرپرست شهرداری اقدام شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر الوند تصریح می‌کند: چنانچه این اعضا بیش از ۶ جلسه متوالی حضور پیدا نکنند و این کار سبب اختلال در فعالیت شورا شود، طبق ماده ۹۲ قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا موضوع قابل پیگیری است و احتمال سلب عضویت آنان وجود دارد.

بهرامی بیان می‌کند: شهرداری الوند بلاتکلیف است و از زمان تعیین شهردار در شورا تا صدور حکم وی، مدتی طول می‌کشد که در این مدت باید سرپرست شهرداری فعالیت کند و پس از آن مدیرعامل شرکت شهر صنعتی البرز تعیین شود.

جوادی، گزینه مورد نظر ما برای شهرداری الوند است

وی بابیان اینکه پس از انتخابات سه عضو یاد شده، شهردار سابق الوند را بعنوان گزینه مدیریت شهرداری مدنظر داشتند،اضافه می‌کند: در این مدت نامزدهای تصدی جایگاه شهرداری به تعداد ۶ نفر به ما مراجعه و رزومه و برنامه‌های خود را ارائه کردند که در جلسات خود، نامزدهای مختلف را بررسی کردیم.

سخنگوی شورای شهر الوند خاطرنشان می‌کند: جعفر جوادی به دلیل طرح‌هایی که ارائه کرده گزینه ما برای تصدی شهرداری است و حتی عنوان کرده که به حقوق شهرداری نیازی و از خودروی شهرداری نیز برای خود استفاده نمی‌کند و در صورت نیاز از سرمایه خود برای شهر الوند هزینه می‌کند.

بهرامی می‌گوید: شورا باید طرح و ایده ارائه کند و برای پیشرفت کار و اجرایی کردن طرح های خود نیاز به بازوی قوی اجرایی دارد که از نظر ما جوادی این ویژگی ها را دارد و گزینه بهتری است.

وی خاطرنشان می کند: بازخوردی که از اذهان عمومی داریم این است که مردم درخواست تغییر صد در صدی مدیریت شهری در الوند هستند و از آنجا که ما جایگاه خود را از رأی مردم به دست آورده ایم، تأمین نظر مردم و توسعه شهر الوند در اولویت ما قرار دارد.

استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای تعیین تکلیف شهرداری

فرماندار البرز هم به تازگی گفته بود: صراحت قانون این است که از هفت عضو شورا باید پنج نفر در جلسات حضور داشته باشند و وقتی سه نفر جلسه را ترک می‌کنند طبیعتا شورا نمی‌تواند مصوباتی داشته باشد و فعالیتی انجام دهد.

رضا عسگری اضافه کرده بود: اگر نگاه شورا بر حل و فصل مسائل و تأمین منافع شهر باشد، باید به اجماع و تعامل برسند؛ اما چنانچه اخلال در روند خدمت‌رسانی وجود داشته باشد، ظرفیت قانونی برای حل مشکل وجود دارد و از آن برای جلوگیری از روند خدمت به شهروندان استفاده می‌شود.

وی این را هم گفته بود که اگر شورا نتواند یا نخواهد وظایف قانونی خود را انجام دهد، پرونده تشکیل و وارد مسیر قانونی می‌شود و ما از ظرفیت قانونی خود برای تعیین تکلیف شهرداری و تعیین سرپرست استفاده می‌کنیم.

آینده الوند در گرو تعامل

جلسه شورای شهر الوند روزیکشنبه هفته جاری باز هم بدون حضور سه عضو شورا برگزار شد اما درپایان به انتخاب سرپرست شهرداری انجامید.

در این جلسه عیوض ذاکری معاون شهرداری الوند با دریافت حکم توسط معاون فرماندار البرز به عنوان سرپرست تعیین شد تا به طور موقت به امور شهرداری الوند رسیدگی کند.

امید است اعضای شورا کنار یکدیگر بنشینند و فارق از اختلاف نظرها به مصلحت شهر بیندیشند تا الوند در مسیر پیشرفت حرکت کند و در سایه مشارکت شهروندان بتواند به توسعه برسد.

شهری که شهر صنعتی البرز را با تمام مسائل کارگری و صنعتی و با همه ظرفیت‌هایش در محدوده خود دارد و چنانچه به آن رسیدگی نشود، تهدیدها و آسیب‌های زیادی بر شهر سایه می‌افکند.

ارسال سوالات و نظرات

۱۳۹۵ © قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی