قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی

: قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار قزوین آستان|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|بقاع متبرکه ایران اسلامی|آرامگاه های مقدس اسلامی
آستان مقدس حضرت حسین بن علی بن موسی الرضا علیه السلام شهر قزوین|فرزند امام رضا (ع)|ابن الرضا (ع)|شاهزاده حسین قزوین|خادمین افتخاری آستان|سایت قزوین آستان

پارک بانوان
سایت قزوین آستان ( QazvinAstan.ir ) – آبیک- شهرستان آبیک با جمعیتی بالغ بر ۱۱۰ هزارنفر از داشتن بوستان ویژه بانوان محروم است که احداث این مکان می تواند جوابگوی نیاز تفریحی و سرگرمی در شهری با کمترین امکانات رفاهی باشد.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: در خیلی از شهرهای ایران فضاهایی مخصوص بانوان طراحی شده تا با آسایش خیال به استراحت و حتی ورزش بپردازند مانند پارک بانوان که می توانند در آن به راحتی تفریح کنند.

بعضی از امکانات و تجهیزات موجود در هر شهر شاید در نگاه اول جزو ضروریات و امور مهم نباشد، اما با دقت بیشتر و تمرکز در آن می توان به عمق اهمیت و اثرگذاری آن پی برد. یکی از این امکانات، فضای تفریحی ویژه بانوان است. جایی که  زنان و دختران جوان بتوانند به راحتی و آسایش به ورزش و فعالیت های مفرحی بپردازند.

پارکهای ویژه زنان مکان هایی هستند که بسیاری از زنان و دختران جوان میتوانند با استفاده از لباس های راحت و مناسب، در آن به ورزش و تفریح بپردازند. رعایت امنیت اجتماعی، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمان های اطراف به پارک زنان، از ویژگیهای اصلی این مراکز است، هم چنین آفتابگیر بودن، وجود کارکنان و نگهبانان زن، سیستم آب، برق، گاز، تلفن، سرویس بهداشتی، مهدکودک، زمین بازی کودکان، سالن ورزشی، استخر، پیست دوچرخه سواری و پیاده روی، همراه با بوفه و رستوران، کتابخانه، نمازخانه، سالن اجتماعات و وجود آلاچیق برای برگزاری نشست های دوستانه و نیمکت ثابت و سیار، از دیگر امکانات رفاهی پیش بینی شده در این بوستانهاست.

در این میان شهرهای کوچک شاید به بوستان بانوان نیازی بیشتری داشته باشند ونگاه ویژه به شهرستانها میتواند ضرورتی اجتناب ناپذیر باشد تا با رویکرد توزیع متوازن امکانات برای جلب رضایت مردم در همه نقاط همت کرد.

آبیک از شهرهای مهم استان است که به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در مسیر تهران و جاده ترانزیت به شمالغرب کشور اهمیت خاصی دارد اما به دلیل نبود مراکز فرهنگی و تفریحی نیازمند توجه بیشتر مسئولان برای ایجاد مراکز تفریحی و تفرجی است.

شهر هر چقدر کوچک می شود توجه به تامین نیازهای بانوان و آقایان به صورت جداگانه بیشتر احساس می شود و آبیک از این نظر که همچنان با مشکلات زیست محیطی و کمبودهای معیشتی و تفریحی روبروست نیازمند توجه ویژه مسئولان شهری و استانی بویژه شهردار جدید این شهر است.

در این میان زنان به عنوان بخش مهمی از جامعه که در تربیت فرزند و شاکله خانواده نقش تعیین کننده دارند باید بتوانند از امکانات فرهنگی، ورزشی و رفاهی و تفریحی مناسبتری برخوردار باشند و با دغدغه کمتری با تقویت روحیه خود درخانواده نقش آفرین باشند.

در این میان شهرستان آبیک با جمعیت  نفری این روزها از نداشتن بوستان بانوان رنج می برد و هنوز نتوانسته از پروژه کلید خورده بوستان بانوان خود بهره برداری کند.

تغییرات مدیریت در شهرداری و اخیرا در فرمانداری شاید اجرای طرح های عمرانی را بازهم به تاخیر بیندازد لذا امیدواریم با تهیه این گزارش توجه مسئولان برای رفع این نیاز بیشتر شود.

در شهر آبیک سال‌ها از آن زمانی که مسئولان متعهد شدند بوستان اختصاصی برای بانوان احداث کنند تابانوان این شهر بتوانند در محیطی آرام و بدون مزاحمت دور هم جمع شوند و ساعتی را با هم باشند می گذرد.

پارک بانوان از آرزوهای دیرین بانوان شهر آبیک است که کلنگ ‌آن در سال ۹۴ در زمینی به مساحت دو هکتار به زمین زده شد تا با ۱۵ میلیارد ریال اعتبار عملیات اجرایی آن آغاز شده و در یک سال آماده بهره‌برداری شود.

شهردار وقت آبیک نیز در همان زمان کلنگ زنی ابراز امیدواری کرد این پروژه مهم در کمتراز ۱۵ ماه که در تعهدات پیمانکار بود در سال ۹۵ به بهره‌برداری برسد.

پارک بانوان آبیک که سومین پارک بانوان در استان قزوین محسوب می شود با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان احداث خواهد شد.

شهردار وقت آبیک با بیان اهمیت تامین امنیت در این گونه پارک ها گفته بود با توجه به اینکه مهم ترین هدف در ایجاد این گونه پارک ها رعایت امنیت اجتماعی، محصور بودن و مشرف نبودن ساختمان های مسکونی به این مکان می باشد به همین منظور شهرداری مکانی را با این ویژگی ها در قسمت شمال شهر  به مساحت  ۲۰۰۰۰مترمربع انتخاب کرده که عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

شهردار وقت آبیک با اشاره به احداث پارک بانوان آبیک در شهریور ماه سال ۹۴، اظهار داشت: برای احداث پارک بانوان ۱۵ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده که تاکنون ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پارک کودک نیز ۱۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده که تاکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به خاطر مشکلات پیمانکاری در اجرای این برنامه هفت ماه وقفه ایجاد شده است.

عبدالله ملک ‌پور سخنگوی وقت شورای شهر آبیک با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی پارک بانوان گفت: پیش بینی می شود این بوستان تا پایان امسال افتتاح شود.

ملک پور افزود:پارک زنان شهر آبیک با حدود ۲۰ میلیارد ریال اعتبار در حال احداث است که با راه اندازی آن، زنان می توانند با خیال آسوده در این مکان ورزش و تفریح کنند وی این در حالی است که بوستان بانوان شامل پیست پیاده روی، وسایل  ورزشی و تعدادی سایبان است.

فرانک فیض‌الهی عضو شورای شهر آبیک با اشاره به اهمیت احداث بوستان بانوان در این شهر اظهارداشت: احداث پارک بانوان در واقع پاسخ به نیازی است که به دلیل محدودیت‌های جامعه تا حدی به تخلیه هیجانات بانوان کمک می کند.

وی با اشاره به لزوم مزایای احداث پارک بانوان از نظر پزشکی هم گفت: با افزایش بیماری‌های پوکی استخوان به دلیل کمبود ویتامین دی و استفاده از نور خورشید و کم تحرکی بانوان احداث این بوستان می تواند در سلامت زنان نقش موثری ایفا کند.

عضو شورای شهر آبیک حفظ سلامت جسمی، روحی، حفظ امنیت و تعادل جامعه را از دلایل اهمیت ایجاد پارک بانوان در آبیک دانست و گفت: پارک بانوان آبیک با مساحت حدود ۲هکتار شامل فضای سبز، زمین والیبال، پیست اسکیت، بدنسازی، تنیس، دوچرخه ‌سواری، ساختمان بوفه، نمازخانه، سرویس بهداشتی و نگهبانی است که در حال حاضر ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

فیض‌الهی با اشاره به عملیات باقیمانده پارک بانوان اظهارداشت: تأسیسات، آبیاری، لوله‌کشی، فضای سبز، تجهیزات لوله پارک از جمله عملیات اجرایی باقیمانده تا زمان بهره‌برداری از پارک بانوان است.

وی تأکید کرد: به عنوان تنها نماینده بانوان در شورای شهر آبیک به طور ویژه تکمیل و بهره‌برداری از پارک بانوان را پیگیری می کنم.

فیض‌الهی همچنین اظهارداشت: در دیدار با مدیرکل بانوان و خانواده استانداری امیدواریم با کمک مسئولان استان زمینه تسریع در تکمیل این بوستان مهیا شود.

وی اظهارامیدواری کرد با حضور شورای پنجم پروژه پارک بانوان که باید سال گذشته به بهره‌برداری می‌رسید، تا پایان مهر ‌ماه تکمیل و آماده بهره‌برداری بانوان آبیکی شود.

غلامرضا شجاعی سرپرست شهرداری آبیک اظهار داشت: فاز عمرانی پارک بانوان با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال انجام شده است که با توجه به آب مورد نظر برای فضای سبز این پارک به فضل زمستان موکول و در دهه مبارک فجر سال جاری افتتاح می‌شود.

بدیهی است زن در خانواده نقش اساسی و کلیدی در تربیت فرزندان داشته و نوع تربیت نیز نقش بسزایی در شکل گیری فرهنگ جامعه دارد و چنانچه زن یا مادر در خانواده دچار مشکل جسمی یا روحی شود، همه خانواده تحت تاثیر آن مشکل قرار خواهند گرفت.

 در این راستا، ایجاد پارک بانوان برای تقویت سلامت زنان جامعه، امری ضروری است که این کار می تواند دستاوردهای ارزشمند دیگری نیز داشته باشد که از جمله آنها:

• حفظ تعادل جامعه از نظر امنیت و آرامش روانی
• حفظ و تحکیم بنیان خانواده
•پیشگیری از فروپاشی نظم جامعه
• جلوگیری از نگاه ابزاری به زن و ابتذال وی
•تامین فضاهای ورزشی ویژه بانوان
•تقویت روحیه ی شادی و نشاط در بانوان، به ویژه دختران
•تامین آرامش در نهاد مقدس خانواده
•حفظ سلامت جسمی و روحی زنان
•شادابی و تخلیه انرژی دختران جوان در محیطی امن همراه با آرامش است.

با انتصاب آگشته به عنوان شهردار جدید آبیک که از مدیران با تجربه و توانمند استان با سابقه شهرداری در الوند و لاهیجان هستند می توان امیدوار بود این پروژه با سرعت بیشتری در این شهر اجرایی شده و نیاز بانوان به مکانی برای ورزش و تفریح تامین شود.

ارسال سوالات و نظرات

۱۳۹۵ © قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی