قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی

: قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار قزوین آستان|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|بقاع متبرکه ایران اسلامی|آرامگاه های مقدس اسلامی
آستان مقدس حضرت حسین بن علی بن موسی الرضا علیه السلام شهر قزوین|فرزند امام رضا (ع)|ابن الرضا (ع)|شاهزاده حسین قزوین|خادمین افتخاری آستان|سایت قزوین آستان

قزوین
سایت قزوین آستان ( QazvinAstan.ir ) – قزوین- استاندار قزوین گفت: با حمایت جدی از تولیدکنندگان بستر لازم را فراهم می کنیم تا صنعتگران و صادرکنندگان شاخص استان با توانمندی خوبی که دارند آماده حضور در بازارهای بین المللی شوند.

به گزارش سایت قزوین آستان به نقل از خبرنگار مهر، فریدون همتی روز پنجشنبه در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان قزوین که با حضور قائم مقام سازمان توسعه تجارت ایران در سالن اداره صنعت قزوین برگزار شد اظهارداشت: سهم صادرات ما با همه توانمندی هایی که داریم بسیار ناچیز است و باید بسرعت ترمیم شود.

وی افزود: در سال گذشته میزان صادرات کشور حدود یک میلیارد دلار از واردات پیشی گرفت که نشان دهند شرایط روبه بهبود کشور است اما ظرفیت زیادی برای افزایش چند برابری صادرات داریم که باید شکوفا شود.

استاندار تصریح کرد: اگر بخواهیم تولید را بانشاط کنیم نیازمند ابزاری مانند تامین منابع مالی هستیم تا در کنار نیروی انسانی متخصص و توانمند و مواد اولیه مناسب و ارزان به تولید کمک شود.

همتی گفت: متاسفانه ظرفیت بانکها برای پاسخگویی به نیاز تولیدکنندگان زیاد نیست تا تولید را به رشد هشت درصدی برساند اما می توانیم تجربه دیگر کشورهای موفق را برای جهش در تولید و صادرات به کار گیریم تا به موفقیت برسیم.

استاندار یادآورشد: تولید نیازمند بازار است و این حجم تولیدات کشور نمی تواند فقط در داخل عرضه شود لذا اگر بخواهیم به مرحله بی نیازی برسیم باید به بازارهای جهانی هم چشم بدوزیم.

تولیدکنندگان کشور باید آماده بین المللی شدن باشند

همتی اضافه کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند اتکا به تولید داخلی و صادرات است و اگر تولیدکنندگان کشور نتوانند در بازارهای بین المللی حضور موثری داشته باشند به نتیجه مطلوب نمی رسند.  

استاندار گفت: امروز دیگر نمی توان جلوی واردات کالا را گرفت و انتظار داشت فقط کالای ما مصرف شود بلکه باید برای تولید رقابتی آماده شویم و برای رسیدن به استقلال به صادرات هم فکر کنیم.

همتی بیان کرد: باید بپذیریم هیچکس مانند تولیدکننده و صنعتگر طعم تلخ تحریم را نچشید و امروز هم همین گروه شرایط پسابرجام و رفع برخی تحریم و موانع در لمس می کنند هر چند آمریکا می خواهد از تعهد خود شانه خالی کند اما همین وضعیت نیز برای تولیدکننده گشایش داشته است.

استاندار یادآورشد: باید بپذیریم که برجام اقدام و تصمیم نظام بود و با نظارت رهبری وتلاش دولت و تیم مذاکره کننده صورت گرفت و اگر آمریکا بخواهد آن را نادیده بگیرد با پاسخ کوبنده ما مواجه خواهد شد.

همتی اضافه کرد: دولت تدبیر وامید تصمیمات جدی را برای حمایت از تولید عملیاتی کرده و با تعریف بسته های حمایتی امیدوار است بخشی از مشکلات وموانع تولید را بردارد.

اختیار استانداران در استفاده از بودجه بیشتر شود

استاندار گفت: در این راستا از نمایندگان مجلس انتظار می رود برای کاهش سود بانکی برای تولیدکنندگان و نیز رفع برخی موانع از مسیر صادرکنندگان و نیز اصلاح و بازنگری برخی قوانین در این راه همراه ما باشند.

همتی تصریح کرد: همه ما مسئولان وظیفه داریم شرایط را برای صادرکننده و تولیدکننده بخوبی مهیا کنیم اما از نمایندگان درخواست می کنیم کمک کنند تا استانداران با داشتن اختیار بیشتر بتوانند ۵۰ درصد بودجه استان را در تولید و صادرات هزینه کنند تا اشتغال بیشتر شود.

وی بیان کرد: وقتی می توانیم در استان قزوین در محصولاتی مانند کشمش و انگور و زیتون با کمک های حمایتی میزان تولید را تا سه برابر بالا برده و به اقتصاد کشاورزان و استان کمک کنیم چرا موانع و قوانین دست و پاگیر مانع باشد.

استاندار اضافه کرد: وقتی نمی توانیم سود بانکی را در کوتاه مدت برای تولیدکننده کاهش دهیم اگر استانداران اختیار بیشتری داشته باشند می توانند با دادن یارانه به تولیدکننده واقعی به اشتغال و تولید کمک کنند.

وی بیان کرد: راه نجات تولید این است که از بخش های دیگر کم کرده و به صنعتگر و کشاورز کمک کنیم تا اشتغال بیشتر شده و بیکاری حل شود اما این کار مستلزم اختیارات بیشتر استانداران است.

قزوین میتواند اشتغال سایر استانها را نیز تامین کند

استاندار با بیان برخی قابلیت های صنعتی، کشاورزی و تولیدی استان گفت: اگر اعتبارات درست هزینه شده و حمایت لازم صورت گیرد قادریم با فعال کردن بخش نیمه فعال استان صنعت برای سایر استانهای همجوار نیز شغل ایجاد کنیم و به اقتصاد قزوین رونق دهیم.

همتی اظهارداشت: در استان ۶۱۵ واحد تعطیل شده داریم که ۳۱ واحد آن مانند مجموعه زیاران و برلیان بزرگ هستند و اگر بتوانیم اعتبار مورد نیاز را برای احیای آنها تامین کنیم هزاران شغل در این واحدها ایجاد می شود.

وی گفت: ۲۰۰ واحد در ارزیابی تیم کارشناسی می تواند دوباره به چرخه تولید بازگردد و به اشتغال استان کمک کند که برای این کار با جدیت اقدام می کنیم.

با صنعتگر متخلف هم برخورد می کنیم

استاندار در ادامه گفت: متاسفانه تعدادبسیار محدودی از صنعتگران هم فرصت را غنیمت شمرده اند و با ظاهرسازی و گرفتن تسهیلات دولتی دنبال کارهای دیگر هستند و به تولید توجه ندارند که این افراد خاص هم شناسایی شده اند و با آنها برخورد خواهیم کرد و اجازه نمی دهیم این افراد خدمات تولیدکننده واقعی را زیر سوال ببرند.

همتی اضافه کرد: امسال توانسته ایم بیش از ۱۳ هزار شغل در استان ایجاد کنیم و مصمم هستیم تا پایان سال این تعداد به ۲۰ هزار نفر برسد.

وی تسهیلات سامانه بهین یاب را از اقدامات خوب دولت برای حمایت از تولیدکننده ذکر کرد و گفت: تاکنون ۷۴۷ واحد تولیدی و صنعتی، کشاورزی و گردشگری در استان توانسته اند بالغ بر ۷۹۶ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی دریافت کرده و به چرخه تولید بازگردند.

همتی اظهارداشت: آمادگی داریم به ۳۰۰ واحد دیگر نیز تسهیلات بهین یاب را پرداخت کنیم تا در تولید و اشتغال جدید بکارگیرند و وارد چرخه کامل تولیدی شوند.

سهم یک هزار میلیارد تومانی استان از حمایت دولت

استاندار قزوین یادآورشد: از مجموع ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات حمایتی دولت به بخش صنعت حدود یک هزار میلیارد تومان سهم استان قزوین است که بیانگر جایگاه استان در این عرصه است.

وی اضافه کرد: با کمک فرمانداران و هیئت های نظارت و بازرسی تلاش می کنیم تا تسهیلات پرداخت شده در مسیر تولید و اشتغال هزینه شود.

در این مراسم از ۴ صادرکننده نمونه کشوری و ۳۰ صادرکننده استانی تجلیل شد.

ارسال سوالات و نظرات

۱۳۹۵ © قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی