قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی

: قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار قزوین آستان|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|بقاع متبرکه ایران اسلامی|آرامگاه های مقدس اسلامی
آستان مقدس حضرت حسین بن علی بن موسی الرضا علیه السلام شهر قزوین|فرزند امام رضا (ع)|ابن الرضا (ع)|شاهزاده حسین قزوین|خادمین افتخاری آستان|سایت قزوین آستان

سایت قزوین آستان ( QazvinAstan.ir ) –  استانها- ایرنا- درهفته ای که گذشت رئیس جمهوری با محقق کردن وعده خود به ملت ایران از منشور حقوق شهروندی رونمایی کرد و همچنین معاونین رئیس جمهوری، وزیران و معاونین آنها در پی نظارت بر روند اجرایی طرح های عمرانی با انجام ۱۹ سفر استانی این موارد را پیگیری کردند.

سایت قزوین آستان : هفته گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان با رونمایی از منشور حقوق شهروندی در عمل بخش مهمی از چارچوب های اجرایی مطالبات مردمی را در تناسب با قانون اساسی مشخص نمود که تلاش دولت برای بهبود رفاه عمومی در قالب همین منشور قابل تبیین است.
در همین ارتباط با ادامه سفرهای استانی و حضور مدیران ارشد در اقصی نقاط کشور در هفته گذشته به نوعی علاوه بر رصد تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و تسریع در اتمام طرح های عمرانی نیمه تمام و نظارت برروند اجرایی و بهره برداری از طرح های عمرانی ، اقتصادی و بهداشتی گامی برای افزایش رفاه مردم است که در دستور کار مدیران دولت تدبیر و امید قرار گرفت.
در این راستا وزیربهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به همراه معاون درمان ، معاون اجتماعی ، معاون پرستاری و قائم مقام خود به قم سفرکرد، وزیر اطلاعات به ساری ، وزیر اموراقتصادی و دارائی به همدان و وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به کاشان سفر داشت.
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در سفر خود به قم ضمن دیدار با مراجع عظام تقلید در مراسم افتتاح بیمارستان فرقانی قم حضور بهم رساند.

** وزیر بهداشت: ایرانیان در سال ۹۶ صاحب پرونده الکترونیک سلامت می شوند
سید حسن هاشمی پس از دیدار با آیت الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید قم در خصوص پرونده الکترونیک سلامت برای همه مردم ، گفت : با اجرای این برنامه سلامت همه ایرانیان هر سال کنترل و همه اطلاعات آنها از نظر قد، وزن، فشارخون، میزان تحرک و میزان خطر سرطان و بیماری های غیرواگیر ثبت می شود.
وی ادامه داد: هم اکنون در بسیاری از استان های کشور به ازای هرسه هزار تن یک مراقب سلامت وجود دارد، بعد از آن در پایگاه های سلامت پزشک عمومی و متخصص تغذیه و متخصص سلامت روان وجود دارد و در صورت نیاز پزشک متخصص در مراکز جامع سلامت وجود دارد که ارجاع می شود.
هاشمی گفت: با اجرای طرح اگر فردی به سیگار یا هر ماده دیگری اعتیاد داشته باشد نیز تحت مشاوره قرار می گیرد.
وزیر بهداشت اظهارکرد: دولت و سایر دستگاه های مرتبط با سلامت مردم که جاده و آب و برق و ریل و خوراک مردم سر و کار دارند نیز باید در برابر سلامت مردم پاسخگو باشند.
هاشمی ادامه داد: با تکمیل طرح تحول سلامت و برخورداری همه مردم از پرونده الکترونیک سلامت وضعیت غذای همه ایرانیان از نظر مصرف نمک، شکر و روغن پایش می شود و خدمات دندانپزشکی نیز در مراکز جامع سلامت در اختیار مردم قرار می گیرد.
وی ادامه داد: مشکلی که از نظر خدمات دندانپزشکی وجود دارد این است که ۹۳ درصد این خدمات در بخش خصوصی ارائه می شود و فقط هفت درصد آن در بخش دولتی است. تلاش وزارت بهداشت این است که تا پایان این دولت ۲۵ درصد خدمات دندانپزشکی در بخش دولتی به مردم ارائه شود.
وزیر بهداشت افزود: ۲ عامل مهم مرگ و میر جوانان در کشور، تصادف ها و اعتیاد به مواد و سیگار است، به طوری که ایرانیان هر سال ۱۰ هزار میلیارد تومان بابت سیگار هزینه می کنند.
وی گفت: مصرف سیگار هیچ حاصلی جز این ندارد که انسان را به سمت سرطان، بیماری های گوارشی و بیماری های دهان و دندان می برد، بنابراین اولویت وزارت بهداشت آموزش و اطلاع رسانی به مردم برای کاهش این مخاطرات سلامت است.
سید حسن هاشمی همچنین در مراسم افتتاح بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی فرقانی قم گفت: هر چه در قم داریم از برکات حضور عالمان دین و توصیه های این بزرگان برای مومنان و مومنات است و بیمارستانهای یادگار حضرت آیت الله بروجردی و گلپایگانی از آن جمله است.
وی اضافه کرد: هم اکنون به ازای هزار نفر، کمتر از یک تخت بیمارستانی داریم که اکثر آنها فرسوده هستند اما امروز خوشبختانه یکی از پیشرفته ترین بیمارستان های کشور در قم افتتاح شد.
هاشمی گفت: ایجاد ساختمان و تجهیزات هر جایی می تواند باشد اما مهمترین سرمایه ما پزشکان،پرستاران، پیراپزشکان و کادر بیمارستانی است که با مهربانی و قلبی رئوف و دانش و مهارت در خدمت بیماران هستند که البته با وجود اقدامات انجام شده هنوز نتوانسته ایم آن طور که شایسته این نیروها هست نیازهای آنان را تامین کنیم که یک علت مهم آن بدهی معوقه بیمه هاست.
وزیر بهداشت ادامه داد: اکنون سرعت بیمارستان سازی در قم نسبت به گذشته تغییر اساسی داشته و اگر با همین سرعت ادامه دهیم چهره خدمات سلامت در این استان نسبت به گذشته متحول می شود.
هاشمی ادامه داد: حرمت امامزاده به متولی آن است. وظیفه مسئولان در استان قم و سراسر کشور این است که کاری کنیم مردم کمتر بیمار شوند و گر نه اضافه کردن تخت بیمارستانی هنر نیست.
وی گفت: در این مسیر به ازای هر سه هزار نفر، یک مراقب سلامت تعریف شده است و برای ۵۰ میلیون نفر نیز پرونده الکترونیک سلامت ایجاد شده است تا بار بیماری ها در کشور کم شود.
وزیر بهداشت همچنین از احداث بیمارستانی در نزدیکی جمکران خبر داد و گفت : قم نماد اسلامیت و تشیع است و با توجه به اینکه در نزدیکی تهران است مسئولان و خیرین باید بیشتر به این شهر توجه کنند.
وزیر بهداشت گفت: علاوه بر بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی فرقانی، بیمارستانی ۲۲۰ تختخوابی امیرالمؤمنین و ۱۸۰ تختخوابی نیروگاه قم نیز تا پایان دولت یازدهم تکمیل، تجهیز و راه اندازی می شود.

** بهره برداری از ۲۱ هزار تخت بیمارستانی در دولت یازدهم
معاون درمان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیز در آیین افتتاح بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی فرقانی قم گفت: توسعه و ساخت بیمارستان های جدید از سیاست های مهم دولت یازدهم بوده که بخش عمده ای از آن با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی صورت گرفته است.
محمد آقاجانی با بیان این که برای توسعه همه جانبه بیمارستان های کشور تلاش چشمگیری شده است؛ ادامه داد: بیشترین منابع مالی، انسانی و فیزیکی درحوزه سلامت در بیمارستان ها صرف می شود و بالاترین نیروی انسانی به لحاظ تخصص و خدمات پیشرفته نیز در بیمارستان ها مشغول به کار هستند.
وی با بیان این که درجریان اجرای طرح تحول نظام سلامت، به اهمیت بیمارستان و نقش محوری آن در خدمات توجه خاصی صورت گرفت، ادامه داد: تا پایان دولت یازدهم ۸۰۰ تخت بیمارستانی با افتتاح سه بیمارستان در قم به بهره برداری می رسد که تعداد تخت ها در این استان از یک هزار و ۲۰۰ به ۲ هزار تختخواب افزایش می یابد.
طرح تحول نظام سلامت از اواسط اردیبهشت سال ۹۳ با هدف کاهش هزینه های درمانی و کیفیت بخشی به خدمات پزشکی و بهداشتی در کشور آغاز شد که تاکید بیشتر آن در یک سال نخست در بخش درمانی و کاهش هزینه های درمان و در سال دوم در حوزه بهداشت بود.
آقاجانی به اقدامات مهم در سه سال گذشته در جریان طرح تحول نظام سلامت برای توسعه همه جانبه بیمارستان ها در کشور اشاره کرد و گفت: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع فضای اقامتی بیمارستان ها برای رفاه حال بیماران نوسازی و ۳۹ هزار تخت وزارت بهداشت بازسازی شده است.
وی افزود: ۲۷ هزار و ۵۰۰ قلم تجهیزات پزشکی نیز در بیمارستان ها به کار گرفته و یا نوسازی جدی شده است.
وی به توسعه بخش های مهم در بیمارستان های کشور اشاره و اضافه کرد: ۲۵۰ پلی کلینک تخصصی، یک هزار و ۸۰۰ واحد اختصاصی زایمان، ۲ هزار و ۴۰۰ بخش مراقبت ویژه، ۱۲۰ بخش اورژانس، ۱۸۰ تخت آی سی یو سوختگی و یک هزار تخت روانپزشکی از جمله این بخش هاست که برای توسعه در طرح تحول نظام سلامت در دستور کار قرار گرفت.
معاون وزیر بهداشت گفت: در تامین نیروی انسانی نیز تعداد پزشکان متخصص در بیمارستان های مناطق محروم به سه برابر رسیده که اقدام موثری در راستای ایجاد عدالت و دسترسی به خدمات درمانی است.
به گفته وی، در این مدت ۱۷ هزار نیروی پرستاری، مامایی و پیراپزشکی برای بیمارستان های جدید به کار گرفته شد.
وی به اصلاح تعرفه های خدمات درمانی اشاره کرد و گفت: این تعرفه ها هنوز هم با قیمت تمام شده فاصله دارد و اصلاح آن اقدامی برای بهبود اقتصاد بیمارستانی و رونق این بخش برای خدمت بیشتر به مردم است.
آقاجانی ارتقای کیفی و اعتبار بخشی بیمارستانی را از دیگر طرح ها عنوان کرد و گفت: اعتبار بخشی ملی با استقرار نسل جدید با محوریت ایمنی بیمار و حفظ حقوق بیماران در سال جاری در بیمارستان ها اجرایی شده که کارآمدترین روش برای ارتقای کیفی خدمات بیمارستان هاست.
وی راه اندازی اتوماسیون بیمارستانی در ۵۷۰ بیمارستان و اتصال به سامانه ملی سپاس، تغییر سیستم پرداخت کار به روش مبتنی بر عملکرد و توانمندسازی یک هزار تن از مدیران بیمارستانی کشور با مشارکت سازمان بهداشت جهانی را از دیگر طرح های توسعه ای در اجرای طرح تحول نظام سلامت عنوان کرد.
وزیر اطلاعات نیز هفته گذشته سفری به استان مازندران داشت و در گردهمائی ائمه جمعه استان مازندران شرکت کرد.
سید محمود علوی در گردهمایی ائمه جمعه استان مازندران در ساری گفت : وزارت اطلاعات بار سنگین اطلاعاتی و امنیت را به دوش دارد که با رعایت شرع اسلام ،ارزش های اسلامی و قانون جمهوری اسلامی انجام می دهد به همین دلیل به هیج عنوان حتی از یک عمل خلاف شرع و قانون دفاع نمی کند.
وی امنیت را یک نیاز ضروری در جامعه دانست و افزود: امنیت نعمتی است که امروز در نظام جمهوری اسلامی بر خلاف دیگر کشورهای دنیا ،مجهول نیست و مردم ضد امنیتی را در کنارشان نمی بینند.
وزیر اطلاعات توضیح داد: امروز کشورهای مختلف منطقه و حتی در کشورهای آمریکایی و اروپایی شاهد انفجار های مختلف ضد امنیتی هستیم و درحالی که بیشتر کشورهای دنیا در کام ناامنی فرورفته است ، جمهوری اسلامی ایران در امنیت کامل قرار دارد و این حق طبیعی جامعه ما است .
وی امنیت پایدار و اقتصاد شکوفا را از عبودیت پروردگار توصیف کرد و بیان داشت: این گونه امنیت و اقتصاد ،معنویات را در جامعه افزایش می دهد و در واقع ایمان مردم را به اسلام تقویت می کند.
وزیر اطلاعات خاطر نشان کرد: امنیت فیزیکی مهم است اما احساس امنیت در جامعه نیز ضرورت دیگری است و اهداف تاسیس حکومت اسلامی بوجود آوردن احساس امنیت است.
وی همکاری اطلاعات سپاه ، نیروی انتظامی و دیگر نیروهای اطلاعاتی را مطلوب توصیف کرد و گفت: امروز همدلی خوبی بوجود آمده است و همه ما خودمان را مستلزم به ارائه گزارش و اجرای منویات رهبری می دانیم.
وزیر اطلاعات از مازندران به عنوان سرزمین علویان و دوستدار اهل بیت توصیف کرد و گفت: نخستین حکومت شیعی در این استان تشکیل شد چراکه مردم این خطه مرهمی بر دل شیعیان بوده اند.
وی گفت: سرزمین طبرستان مامن اولاد فاطمه زهرا بوده است چراکه اهل بیت همواره مورد حمایت مردم شجاع و عاشق اهل بیت قرار می گرفتند.
وزیر اطلاعات به وجود علما و شعرای بزرگی که استان مازندران به نظام جمهوری اسلامی تقدیم کرده است، اشاره کرد و گفت: درخشش تاریخی مازندران در تمام طول سال انقلاب به ویژه در زمینه هشت سال جنگ تحمیلی نیز مثال زدنی است.
وی با بیان اینکه که طلاب مازندران رکنی از حوزه های علمیه کشور هستند، گفت: مازندران استان پر بار در تمام مقولات علمی و فرهنگی ، اسلامی و اخلاقی است و برکات علما همواره مورد تحسین نظام است.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی در ادامه سفر خود به استان مازندران در نشست شورای اداری مازندران در ساری شرکت کرد و گفت : سرمایه گذاران واقعی نباید هیچ گونه نگرانی برای امنیت سرمایه گذاری در کشور داشته باشند و مجموع جامعه اطلاعاتی کشور از آنها حمایت خواهند کرد.
وی اضافه کرد: امروز اشتغال و بیکاری از دغدغه های تمام مسئولان کشور است و دولت به تنهایی قادر به رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال در کشور نخواهد شد و باید سرمایه گذاران بخش خصوصی وارد عرصه شوند.
وزیر اطلاعات اظهار داشت : لازمه جذب سرمایه گذاری در کشور احساس امنیت است و این امنیت در حد مطلوبی در کشور وجود دارد و از سرمایه گذاران حمایت می شود.
علوی اضافه کرد : وزارت اطلاعات با مفاسد اقتصادی در جامعه و سرمایه دارانی که بخواهند در اقتصاد کشور اخلال ایجاد کنند، برخورد می کند.
وی افزود : امروز امنیت نیاز تمام بخش ها اعم از اقتصادی، فرهنگی و رسانه هاست و ما امنیت را برای این بخش ها نه حاکم بر این بخش ها می خواهیم .
وزیر اطلاعات تصریح کرد : ما در حوزه اقتصادی نیز امنیت را برای اقتصاد می خواهیم و نباید امنیت بر اقتصاد سایه افکند.
وزیر اطلاعات همچنین از مردم به عنوان مهم ترین ذخیره تولید امنیت در کشور یاد کرد و گفت : امروز پیوندی که بین مردم ، مسئولان و رهبری نظام وجود دارد، باعث دوام و بقاء نظام جمهوری اسلامی شده است و مردم نظام را از خود می دانند و پیدایش این نظام حاصل خون شهداست و بقای آن نیز مرهون حفاظت از خون شهدا و اتحاد و همدلی است.
وی افزود : تاکنون مردم نقش خود را به خوبی در حفظ این پیوند ایفا کردند و از هیچ تلاشی کوتاهی نکردند و مسئولان ما هم باید با خدمتگزاری بی منت بر استحکام هر چه بیشتر این پیوند برای بقاء امنیت پایدار تلاش کنند.
در ادامه سفرهای استانی وزرا ، وزیر امور اقتصادی و دارائی جهت شرکت در همایش بزرگداشت شهید مفتح در تویسرکان، به استان همدان رفت و درحاشیه سفر خود به این استان گفت: نفت یکی از مهمترین بخش های اقتصاد کشور است، که در دوران تحریم نیز در این حوزه کشور دچار آسیب شده بود به گونه ای که قادر نبودیم به اندازه ظرفیت، تولید کرده و صادر کنیم چون دیگران برای ما تصمیم می گرفتند.
علی طیب نیا با ذکر اینکه یکی از نتایج برجام رفع این محدودیت ها بود افزود: کسانی که انتقاد می کردند برجام ثمره ای نداشته، امروز انتقاد می کنند که چرا رشد تولید ناشی از افزایش تولید و صادرات نفت است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: این امر گویای این است که برجام موثر بوده و در عین حال توانسته افزایش تولید و صادرات نفت کشور را فراهم کند.
طیب نیا افزود: بخشی از رشد کشور ناشی از افزایش صادرات نفت است ولی خوشبختانه در سالجاری و زمستان سال گذشته تمامی بخش ها کشور رشد اقتصادی مثبت داشته است.
وی بیان کرد: بخش صنعت، خدمات و کشاورزی رشد مثبت داشته اند و انتطار این است که رشد القایی نفت را با یک وقفه در سایر بخش ها اقتصادی شدید تر و قوی تر ببینیم
وزیر اقتصاد و دارایی توضیح داد: یعنی الان رشد اقتصادی در بخش صنعت مثبت شده انتظار داریم که در فصل های آینده این رشد مثبت، بیشتر شود.
طیب نیا گفت: دوران تحریم درآمد ملی ۲۰ درصد کاهش یافت بنابراین برای اینکه سطح حداکثر تولید و درآمد سابق دست یابیم حداقل دو تا سه سال زمان نیاز است که رشد اقتصادی مناسبی داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه مردم بطور حتم آثار رشد اقتصادی را در زندگی خواهند دید افزود: امروز وضع مردم نسبت به سال گذشته بهتر است ولی هنوز ما به سطح تولید و درآمد سال ۹۰ ن رسیدیم.
وی یادآوری کرد: در یکسال گذشته علاوه بر اینکه رشد اقتصادی مثبت داشتیم در بهار سال ۹۵ نسبت به بهار سال ۹۴ ، ۷۴۵ هزار نفر به صورت خالص به اشتغال کشور اصافه شده و این یک رکود تاریخی است یعنی آمار مربوط به تولید و اشتعال با هم منطبق هستند.
وی افزود: در عین حال بیکاری اضافه داشته است چون ضریب مشارکت بصورت جدی افزایش یافته و تعداد زیادی که در گذشته ناامید بودند و دنبال کار نبودند الان امیدوار شدند و این به معنای آن است که مردم آثار رشد و افزایش اشتغال را به تدریج درک می کنند به این دلیل ضریب مشارکت بالا رفته است.

** رشد اقتصادی کشور به هفت و چهار دهم درصد رسید
طیب نیا درهمایش بزرگداشت شهید مفتح در تویسرکان، در جمع مردم این شهرستان گفت :: رشد اقتصادی کشور در سه ماه نخست سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ با رشد پنج و چهار دهم درصد روبه رو شد.
وی اضافه کرد: همچنین رشد اقتصادی کشور در تابستان سال ۹۵ نسبت به تابستان سال ۹۴ نیز با رشد ۹ و دو دهم درصد همراه شد.
وی با بیان اینکه با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های داخلی، رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصد که در برنامه های بالا دستی اقتصاد کشور بر آن تاکید شده امری دست نیافتنی نیست تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قابلیت تبدیل شدن به پیشران اقتصادی در جهان را دارد و مردم ایران شایسته زندگی بهتری هستند.
وزیر امور اقتصادی و دارائی با اشاره به شرایط حوزه اقتصاد ایران در سه سال اخیر و اثر گذاری شاخصه هایی مانند قیمت نفت و اعمال تحریم های اقتصادی گفت: در سه سال گذشته و قبل از مدیریت دولت یازدهم، تلاطم ها و هیجان های بسیاری در بازار ارز ایجاد شد و علاوه بر سه برابر شدن نرخ ارز، رشد اقتصادی کشور به منفی ۶ و هشت دهم درصد رسید.
طیب نیا ادامه داد: این در حالی بود که قیمت نفت به شدت افزایش پیدا کرده بود و بر خلاف سیاست های کلان کشور، وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی افزایش پیدا کرد و درآمد حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نفتی صرف اموری مانند واردات کالا از خارج از کشور شد.
وی ابراز کرد: وقتی تحلیلگران خارجی گزارش کردند که اقتصاد ایران وابسته به خارج شده، تحریم های شدیدی را علیه ما اعمال کردند تا با ایجاد اختلال در واردات به تولید ما آسیب بزنند.
طیب نیا اظهار کرد: در چنین شرایطی با تداوم تحریم ها در سال ۹۲، دولت و کشور توانست علاوه بر کنترل تورم بالای ۴۰درصد به رشد اقتصادی سه نیز دست پیدا کند.
وی با اذعان بر اینکه وضعیت عمومی مردم چندان رضایت بخش نیست و مردم در فشار قرار دارند متذکر شد: با این حال باید شرایط، محدودیت ها، قیدها و عوامل بیرونی اثر گذار بر اقتصاد کشور را در نظر گرفت و آنگاه قضاوت کرد که چه اتفاقی در اقتصاد ایران روی داد.
وزیر اقتصاد و امور دارایی تصریح کرد: در چنین شرایطی فکر می کردیم باوجود تداوم تحریم ها، رشد اقتصادی کشور در سال ۹۴ به پنج تا ۶ درصد برسد اما به یک باره قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرد و از متوسط ۱۰۵ دلار به زیر ۳۰ دلار رسید.
وی اضافه کرد: در این چنین شرایطی با وجود تحریم ها، نه امکان استفاده از ذخایر ارزی را داشتیم، نه می توانستیم نفت خود را پیش فروش کنیم و نه از بانک های بین المللی وام بگیریم.
طیب نیاز خاطر نشان کرد: به این دلیل و با توجه به جنگ نفتی تمام عیاری که عربستان سعودی بر ما تحمیل کرد، رشد اقتصادی کشور در سال ۹۴ به زیر ۲ درصد رسید در حالی که می توانست شرایط به مراتب بدتری رقم بخورد.
وی گفت: در سال ۹۵ رشد اقتصادی کشور از هدف گزاری پنج درصدی که برای آن شده بود نیز جلوتر رفت و در عین حال جلوی افزایش تورم نیز گرفته شد.
وزیر اقتصاد و امور دارایی در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت الله مفتح گفت: شخصیت هایی مانند شهید مفتح با ابعادی وجودی چند وجهی و اثر گذاری بالا در تبیین مبانی انقلاب اسلامی برای نسل گذشته، حال و آینده الگو هستند.
وی افزود: بازخوانی اندیشه ها، تفکرات و نظریه پردازی های شخصیت های اندیشمند و بزرگی مانند شهید مفتح می توان حلال بسیاری از معضلات و مشکلات کنونی جامعه باشد.
طیب نیا وحدت عملی و حقیقی حوزه و دانشگاه را مهمترین عامل توسعه اسلامی و مطابق با علوم و شرایط روز دانست و خاطر نشان کرد: اگر امروز در مورد نحوه کارکرد نظام بانکی، فاصله طبقاتی، فساد مالی، فقر و رهایی از آن دغدغه ایجاد شده ، حوزه و دانشگاه باید با تبیین الگوی صحیح مدیریتی مبتنی بر معارف و اصول و ارزش های دینی در صدد حل این مشکلات برآیند.
وی یادآور شد: اسلام یک دین جامع در همه عرصه های فردی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است و جامعه ای که نتواند امور دنیای خود را مدیریت کند بی شک آخرت خود را نیز از دست می دهد.
طیب نیا تاکید کرد: امروز حوزه و دانشگاه باید با تبیین مفاهیم و نقشه صحیح راه، زمینه را برای سرمایه گذاری، تولید و زندگی مادی با کرامت با پشتوانه مبانی و مفاهیم اسلامی فراهم کنند.
وی خاطر نشان کرد: دشمنان پس از ترور شخصیت هایی مانند شهید مفتح به جنگ افروزی هشت ساله تحمیلی و نرسیدن به نتیجه، جنگ تمام عیار اقتصادی را بر ما تحمیل کردند اما با تدابیر رهبر معظم انقلاب و اراده و صبر و تلاش مردم بزرگ ایران در تحریم های اقتصادی نیز شکست خوردند و مجبور به پذیرش حقوق هسته ای صلح آمیز ایران شدند.
** وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی : طرح توانمند سازی محله ها از اولویت های وزارت تعاون است
علی ربیعی نیز هفته گذشته به شهرستان کاشان سفر داشت و ضمن بازدید از طرح توانمند سازی و فقر زدایی محله لتحر کاشان با اشاره به تاکیدهای رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر لزوم توجه جدی به آسیب های اجتماعی اظهار کرد: به دنبال این فرمایش بررسی محلی از آسیب ها را با تصویب طرح توانمند سازی محله ها در دستور کار قرار دادیم.
وی افزود: طرح توانمند سازی محله ها به عنوان یک راهبرد در آغاز راه است و در این طرح، اولویت ایجاد پایگاه آن در مساجد کشور است و در اولویت های بعدی مرکزهای بهداشت و مراکز فنی حرفه ای دیده شده اند.
وی بیان کرد: مساجد به عنوان پایگاه دینی می توانند در حل مشکلات مردم قدم های بزرگی بردارند.
ربیعی با اشاره به این که ایجاد تشکل های مدنی، منطقه ای و ایجاد پنجره واحد خدمات حمایتی در طرح توانمند سازی محله ها در نظر گرفته شده است گفت: اجرای این طرح سه ضلع را در بر خواهد گرفت که شامل دولت، نهادهای مردمی و خود محله است تا به پیشبرد طرح کمک کند.
وی گفت: با اجرای این طرح می توان از حاشیه قرار گرفتن روستاها در کنار شهرها جلوگیری کرد و همچنین از بهم ریختن ترکیب جمعیتی هم جلوگیری کرد.

**نبود مدارای اجتماعی علت اصلی طلاق در کشور است
علی ربیعی در ادامه سفر خود به کاشان در مراسم نکوداشت ۱۰۰سالگی آموزش و پرورش کاشان شرکت کرد و گفت: بر اساس آمارها بیشترین طلاق ها در کشور در چهار سال اول زندگی اتفاق می افتد که در گذشته بیشترین علت آن فقر و اعتیاد بود ولی امروز نبود مدارای اجتماعی است.
وی بیان کرد: با گسترش مهارت های زندگی اجتماعی می توانیم یاد گیریم در کنار هم بهتر زندگی کنیم و آمار طلاق را با افزایش این مهارت کاهش دهیم.
وی تصریح کرد: آموزش در مدرسه، آموزش مهارت زندگی اجتماعی و گسترش مهارت های فنی سه آموزش اصلی است که نیاز اصلی جامعه امروز ما به شمار می رود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه گسترش مهارت های فنی و حرفه ای از نیازهای امروز جامعه است گفت: اگر جامعه می خواهد خوشبخت باشد باید این سه بعد را پرمحتوا تر و غنی تر کند.
ربیعی آموزش در مدرسه و دانشگاه‌ ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: به رغم این که تعداد دانشجویان زیاد است ولی اشکال ما نبود جهت دهی و همسان سازی با شرایط حاضر جامعه امروزمان است.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه کاشان در خیر جمعی سابقه زیادی دارد و فرهیختگان زیادی از جمله سهراب سپهری و غیاث الدین جمشید را تربیت کرده است.
** رئیس سازمان حفاظت محیط زیست : نباید به مساله خشکی زاینده رود نگاه منطقه ای شود
درادامه سفرهای استانی مدیران ارشد در هفته گذشته معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز سفری به استان اصفهان داشت و ضمن شرکت در همایش چتر همکاری در اتاق بازرگانی اصفهان گفت: نباید به مسئله خشکی زاینده رود و تالاب گاوخونی نگاه قومیتی و منطقه ای شود.
وی ضمن اعلام اینکه به جای این نوع نگرش غلط که خود خطر بزرگی برای کشور است باید با دید ملی و جهانی به موضوع پرداخته شود، اظهار کرد: تا وقتی که به مسئله زاینده‌ رود به عنوان مسئله‌ای قومیتی نگاه شود هیچ کاری صورت نمی‌گیرد.
معاون رئیس جمهوری افزود: دولت یازدهم حقابه طبیعت را به رسمیت شناخته اما منابع آبی در سال‌های گذشته کاهش یافته است ؛ این مشکل تنها شامل حال زاینده رود و تالاب گاوخونی اصفهان نیست بلکه رودخانه ها و تالاب های سایر استانها از جمله خوزستان، کرمان، سیستان وبلوچستان، فارس، ارومیه و دیگر استان ها وضعی شاید به نسبت بدتر از اصفهان داشته باشند.
ابتکار افزود: به عنوان نمونه ۱۲ تالاب استان فارس از مجموع ۱۴ تالاب آن خشک شده است و مردم سایر استان هایی که با این مشکل مواجه شده اند خواهان احیای رودخانه‌ها و تالاب‌های مناطق خود هستند.
وی یکی از دلایل عمده آن را کاهش بارندگی ها دانست و گفت: براساس آمار موجود تا یک ماه پیش ۷۶ درصدی بارندگی نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است.
ابتکار خاطرنشان کرد: حقابه زاینده رود صفر شده است و تنها راه ادامه کشاورزی، اصلاح الگوی مصرف است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پویش ملی جلوگیری از اسراف غذا گفت: یکی از راه حل‌های ملی برای جلوگیری از مصرف آب، پویش جلوگیری از اسراف غذاست زیرا منجر به کاهش نیاز کشاورزان برای تولید مواد غذایی خواهد شد.
وی یادآوری کرد: ۲۷٫۵ میلیارد مترمکعب آب از مزرعه تا سفره غذایی مردم اسراف می‌شود و این نشان‌ دهنده شیوه غلط الگوی زندگی در ایران است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بهبود شاخص آلودگی هوا در کشور نسبت به سال ۹۲ گفت: امروز وضعیت هوای کلان ‌شهرها که ۳۵ میلیون شهروند در آن‌ها تنفس می‌کنند، از سال ۹۲ بهتر و تعداد روزهای سالم و پاک نسبت به آن سال سه برابر شده است.
وی با بیان اینکه در بررسی های صورت گرفته مشخص شده که کانون‌های گرد و غبار اصفهان ناشی از تالاب گاوخونی نیست گفت: این تالاب هنوز رطوبت دارد و نفس می‌کشد.

** قوانین معادن تقویت می شود
معصومه ابتکار در ادامه سفر خود به استان اصفهان به شهرستان کاشان سفر داشت و در حاشیه بازدید از مسائل زیست محیطی و فعالیت معادن طرقرود، کمجان و اوره نطنز گفت : در موضوع معادن در کشور شاهد ضعف مقررات و قوانین هستیم و برای رفع این کاستی ها، نیازمند وضع قوانین و مقررات جدید هستیم.
وی اظهار کرد: متاسفانه در دوره هایی در گذشته نظارت بر معادن برداشته شد و شاهدیم که معدن داران دارای لابی قوی هستند.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست ابراز کرد: معدن داران هر کاری اراده کنند، انجام می دهند و این روند نمی‌ تواند اقتصادی و منطقی باشد.
معاون رئیس‌ جمهوری افزود: با شکایت های متعدد اهالی روستاهای طرقرود، کمجان و اوره نطنز و دعوت نماینده این مناطق در مجلس شورای اسلامی به منظور برداشت بی رویه معادن و تخریب محیط زیست به شهرستان نطنز آمده و طی بازدید میدانی که از معادن داشتیم، ابعاد تخریب را بر اساس شکایتی که مردم داشتند، بررسی کردیم.
ابتکار گفت: امیدواریم با کمک مسئولان محلی، نمایندگان مجلس و دولت، راهکار جدید پیدا کرده تا از مشکلات تخریب معادن کم کنیم.
همچنین درهفته گذشته معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور سفری به زنجان داشت ، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همدان سفر کرد، معاون وزیر راه و شهرسازی به یزد و معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش وزارت آموزش و پرورش نیز راهی استان سمنان شد.
شهرهای خرم آباد ، کرمان ، بوشهر، قزوین ، زنجان و شیراز نیز به ترتیب مقصد معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، معاون حقوقی ، امور مجلس و پشتیبانی وزارت نیرو ، معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، معاون حقوقی ، امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، معاون وزیر راه و شهرسازی و معاون اجتماعی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بود.
مردم استان زنجان نیز هفته گذشته میزبان معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری بودند و ایلامی ها نیز پذیرای معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند.

۱۱۳۸ تنظیم کننده : ناهید صفری **انتشار دهنده : سید سعید حسینی

ارسال سوالات و نظرات

۱۳۹۵ © قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی