قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی

: قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار قزوین آستان|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|بقاع متبرکه ایران اسلامی|آرامگاه های مقدس اسلامی
آستان مقدس حضرت حسین بن علی بن موسی الرضا علیه السلام شهر قزوین|فرزند امام رضا (ع)|ابن الرضا (ع)|شاهزاده حسین قزوین|خادمین افتخاری آستان|سایت قزوین آستان

سایت قزوین آستان ( QazvinAstan.ir ) –  قزوین-ایرنا- معاون حقوقی، امور دولت و مجلس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با اجرای طرح های دولت به منظور تقویت زیرساخت های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، شکاف دیجیتالی در کشور کاهش یافته است.

سایت قزوین آستان : به گزارش ایرنا، مرتضی براری روز سه شنبه در نشست فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قزوین، از کاهش شکاف دیجیتالی در کشور به عنوان یکی از اهداف دولت یاد کرد و افزود: از همین رو در آغاز به کار دولت یازدهم شاهد تصویب قانونی بودیم که به الزام اختصاص درآمدهای بخش فناوری اطلاعات به منظور توسعه زیرساخت های این بخش تاکید می کرد.
این مقام مسئول گفت: در حال حاضر با افزایش زیرساخت های مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات، علاوه بر شهرها، بسیاری از روستاها نیز به سطح وسیعی از خدمات الکترونیکی در کنار تلفن های ثابت و همراه و اینترنت پرسرعت دسترسی دارند.
وی از ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یکی از مزیت های نوین در توسعه کشورها نام برد و گفت: امروزه با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خلاق می توان از طریق فعالیت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به خلق ثروت پرداخت.

** لزوم استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: باید با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی به سمت پیشبرد تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی گام برداریم و از حوزه فناوری اطلاعات برای بهبود فضای کسب و کار و اشتغالزایی استفاده کنیم.
براری، از ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان پیشران و موتور محرک توسعه در زمان کنونی یاد کرد و افزود: با این وجود سهم کشور از درآمدهای مربوط به این حوزه ناچیز بوده و با رقم مورد نظر فاصله داریم.
وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۳ سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات در اقتصاد جهان سه هزار و ۵۰۰ میلیارد یورو بوده است، اظهارکرد: با توجه به شاخص های مرتبط با جمعیت، مساحت و سهم تولید علم در داخل باید یک درصد از این رقم به کشورمان اختصاص پیدا می کرد، درحالی که سهم ایران پارسال از این حیث ۳۹۰ هزار میلیارد ریال بود که معادل یک چهارم سهم مورد انتظار بوده است.
این مقام مسئول گفت: سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقتصاد جهان براساس پیش بینی ها در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۵ تا ۷ هزار میلیارد یورو افزایش می یابد که مطابق با شاخص های کشورمان باید از این میزان ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به ایران اختصاص پیدا کند.

** تا پایان برنامه ششم توسعه باید کشور از حوزه فناوری اطلاعات یک هزار میلیارد ریال درآمد داشته باشد
وی ادامه داد: با این وجود پیش بینی ما این است تا پایان برنامه ششم توسعه باید از وضعیت فعلی یک هزار میلیارد ریال از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور درآمد ایجاد شود و باید همه تلاش خود را برای تحقق این رقم به کار بگیریم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سهم خدمات در بخش اقتصاد باید افزایش پیدا کند، اظهار کرد: در حال حاضر سهم این بخش در کشورهای توسعه یافته بیشتر از ۷۰ درصد است ولی در کشور هنوز با رسیدن به این رقم فاصله داریم.
براری در بخش دیگری از صحبت های خود تقویت دولت الکترونیک را ضروری دانست و گفت: کاهش هزینه، افزایش کیفیت و سرعت، ارتقای بهره وری و کم شدن مفاسد اداری را از جمله مزایای تقویت خدمات الکترونیکی از سوی دستگاه های اجرایی است.

*** با ورود فناوری اطلاعات، هزینه خدمات بانکی از ۱۰ هزار ریال به ۱۵۰ ریال کاهش یافته است
وی با بیان اینکه در حال حاضر خدمات الکترونیک در سیستم بانکی کشور به خوبی جا افتاده است، اظهار کرد: ارائه این خدمات از بستر فناوری اطلاعات ضمن صرفه جویی در وقت، انرژی و هزینه ها، موجب شده تا هزینه ارائه هر خدمت که در حالت سابق ۱۰ هزار ریال بود به ۱۵۰ ریال کاهش یابد.
این مسئول در ادامه به نقش فناوری اطلاعات در رونق حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: با همکاری دستگاه هایی چون میراث فرهنگی و شهرداری ها می توان از ظرفیت این بخش برای رونق بخش گردشگری استفاده کرد.
وی با بیان اینکه امروزه شرکت های فعال در حوزه فناوری اطلاعات در حال تبدیل شدن به برترین برندهای اقتصادی دنیا هستند، اظهار کرد: امروز تغییر و چرخش بازار را به سمت این حوزه شاهد هستیم و گفته می شود تا سال ۲۰۲۰ هر ۱۰ برند برتر دنیا در این بخش فعال خواهند بود.
براری، خواستار فعالیت بیشتر دانشگاه ها برای خلق ثروت با استفاده از فناوری اطلاعات شد و اظهار داشت: دانشگاه های ما باید با استفاده از ظرفیت های این حوزه دانشجویان کارآفرین و خلاق را تحویل جامعه بدهند.

*** بخش خدمات، بیشترین ارزش افزوده را به خود اختصاص داده است
وی با بیان اینکه امروز بیشترین ارزش افزوده مربوط به فعالیت های بخش خدمات است، اظهارکرد: برخلاف بخشی مانند صنعت که برای ایجاد یک شغل در آن باید شاهد سرمایه گذاری ۲ میلیارد ریالی باشیم، در حوزه خدمات می توان با ۵۰ میلیون ریال یک فرصت شغلی ایجاد کرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه می توان با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و فعالیت بخش خصوصی شاهد تحول در ارائه خدمات مرتبط با حوزه های گردشگری، امور شهری و بخش سلامت باشیم، گفت: به عنوان نمونه امروز در سطح کشور شاهدیم گروه های مختلفی از جوانان خلاق و دانشجویان با ساختن نرم افزارهای ارائه دهنده خدمات توانستند درآمدهای بسیار هنگفت و قابل ملاحظه ای داشته باشند.
براری با بیان اینکه به جز تهران هنوز در سطح استان ها شاهد استفاده مناسب و مطلوب از ظرفیت های فناوری اطلاعات برای ارائه خدمات نوین به شهروندان نیستیم، افزود: باید با عزم جدی مدیران در سطح استان ها نیز بتوان از این حوزه به خلق ثروت پرداخت.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه از قزوین به عنوان استانی مستعد برای خلق ثروت در حوزه فناوری اطلاعات یاد کرد و گفت: این استان با برخورداری از ۱۳۰ هزار دانشجو و داشتن نیروی انسانی با دانش می تواند در این حوزه گام های بسیاری موثری بردارد.
وی با اشاره به افزایش پهنای باند اینترنت در استان قزوین در دولت یازدهم از ۲۹ به ۱۲۰ گیگابایت، اظهار کرد: دولت بسترهای استفاده از فناوری اطلاعات به منظور توسعه بخش های مختلف را فراهم کرده است بنابراین باید از این بسترها به خوبی برای تحقق اهداف خود و ایجاد درآمد و ثروت استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه همزمان با کشورهای توسعه یافته، فناوری ارتباطات نسل چهارم در سطح شهرها و روستاهای کشور ارائه شده است که نشان از افزایش سرمایه گذاریها در این حوزه می باشد، اظهار کرد: به عنوان نمونه در سال گذشته شاهد انجام یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری به منظور تقویت زیرساخت های حوزه فناوری اطلاعات در قزوین بوده ایم و تا پایان کار دولت یازدهم نیز یک هزار میلیارد ریال دیگر در این بخش در این استان سرمایه گذاری می شود.
۳۰۱۳/ ۶۱۲۸ *خبرنگار: رضا اولادی** انتشار دهنده: وحید مقدم سلیمی

ارسال سوالات و نظرات

۱۳۹۵ © قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی