قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی

: قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار قزوین آستان|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|بقاع متبرکه ایران اسلامی|آرامگاه های مقدس اسلامی
آستان مقدس حضرت حسین بن علی بن موسی الرضا علیه السلام شهر قزوین|فرزند امام رضا (ع)|ابن الرضا (ع)|شاهزاده حسین قزوین|خادمین افتخاری آستان|سایت قزوین آستان

قزوین سایت قزوین آستان ( QazvinAstan.ir ) -قزوین- بیش از ۲۸۰ هیئت عزاداری، ۴۰۰ مسجد و صدها هیئت غیررسمی و محله‌ای مراسم باشکوه اربعین سیدوسالار شهیدان را در قزوین برپا داشتند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: اربعین روز به ثمر نشستن نهضت جهانی امام سوم شیعیان و روز اوج مصائب و آلام اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام است.

روزی که در تاریخ بشریت و تاریخ تشیع به‌عنوان نقطه عطفی در آزادگی و بیداری انسان‌ها قلمداد می‌شود ازاین‌رو این مناسب در میان شیعیان به‌ویژه شیعیان ایران و به‌تبع آن استان قزوین پس از عاشورا مهم‌ترین مناسبت مذهبی عاشقان امام سوم محسوب می‌شود.

بر همین اساس بیش از ۲۸۰ هیئت عزاداری، ۴۰۰ مسجد و صدها هیئت غیررسمی و محله‌ای مراسم باشکوه اربعین سیدوسالار شهیدان را در قزوین برپا داشتند.

مراسمی که گذشته از جنبه اقامه عزا و مرثیه‌خوانی بر مصائب اهل‌بیت علیه‌السلام با بصیرت و ولایت مداری هر چه تمام‌تر که فلسفه اصلی اقامه عزا بر مصائب کربلا است، برگزار شد.

چهل شبانه‌روزی که نهضت حسینی را به ثمر رساند

امام‌جمعه شهر و نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با اشاره به اهمیت تاریخی روز اربعین می‌گوید: نهضت جهانی امام حسین(ع) پس از گذشت چهل شبانه‌روز به ثمر نشست و در این مدت حقانیت امام (ع) بر همگان به اثبات رسید و پیروزی حقانیت امام بر باطل خودش را به‌خوبی نشان داد.

آیت‌الله عابدینی ادامه می‌دهد: آنچه در این ایام بر اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم الاسلام وارد آمد مصیبتی دردناک و یکی از دردآورترین لحظات در تاریخ بشریت و تاریخ جان‌سوز کربلا بود.

استاد تفسیر حوزه علمیه قزوین می‌گوید: اقامه مراسم اربعین حسینی(ع) مراسمی برای تکریم و اقتدا به مشی حضرت سیدالشهدا(ع) و اهل‌بیت مظلوم ایشان است.

وی بیان می‌دارد: ازاین‌رو برگزاری مراسم اربعین منحصر در ایران و عراق و سایر کشورهای اسلامی نیست بلکه از بسیاری کشورهای غیر اسلامی هم در این مراسم حضور دارند و این فرصت مناسبی برای ایجاد بیداری اسلامی و برپا کردن نهضت جهانی اسلام است.

اربعین حسینی الهام‌بخش جریانات بیداری اسلامی در جهان است

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین می‌گوید: بر همین اساس مراسم اربعین حسینی حرکتی جهانی با محوریت اسلام اهل‌بیت است ازاین‌رو تأکیدات بسیاری وجود دارد که برنامه‌های این مناسبت باشکوه و انسجام خاصی برگزار شود.

آیت‌الله عابدینی ادامه داد: نکته دیگری که باید در عزاداری‌های ایام اربعین موردتوجه همه ما باشد این است که این عزاداری‌ها متعلق به نهضت جهانی تشییع و برای زنده نگاه‌داشتن و عرضه پیام‌های قیام امام حسین(ع) به جهانیان است ازاین‌رو مراسم اربعین باید با توجه به همین بعد جهانی آن برگزار شود.

امام‌جمعه شهر قزوین می‌گوید: مراسم اربعین امسال متأثر از شرایط کنونی منطقه و توسعه جبهه‌ها به عراق، سوریه، یمن و بحرین برگزار خواهد شد ازاین‌رو باید توجه ویژه‌ای به برپایی این مراسم داشته باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین می‌افزاید: البته باید هوشیار بود و با بصیرت و آگاهی پیام‌های کربلا از طریق عزاداری روز اربعین منقل شود و از سویی نیز باید مراقبت کرد تا نحوه مقابله ما با انحرافات و نحوه عزاداری ما به‌گونه‌ای نباشد که به حرمت عزاداری مقدس امام حسین(ع) ضربه وارد کند.

مراسم اربعین مانور شیعیان برای نمایش وحدت داخلی

مدیرکل تبلیغات اسلامی قزوین در بیان ثمرات و برکات مراسم اربعین حسینی می‌گوید: مراسم اربعین تفکر شیعی که بر اساس اندیشه حسینی و مهدوی بناشده است را به تمام دنیا معرفی می‌کند همچنین این مراسم می‌تواند مانور شیعیان برای نمایش وحدت داخلی باشد.

حجت‌الاسلام علی نعمت الهی ادامه می‌دهد: تجمع مسلمین در روز اربعین دارای ابعاد نافذی است که بارزترین آن بعد اعتقادی و سیاسی است، ازاین‌رو دنیا این پیام را به‌خوبی درک می‌کند، تفکری که ریشه در قیام عاشور دارد و ظلم‌ستیز است شکست‌ناپذیر است.

وی معتقد است باقی ماندن روایت ناب از اسلام مدیون ایستادگی امام حسین(ع) در برابر دشمنان اسلام بود ایستادگی که امام آن را با قربانی کردن جان مبارک خودش، اهل‌بیت و اسارت اعضای خانواده‌شان به‌صورت عملی نشان دادند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی قزوین این ظلم‌ستیزی امام سوم را یکی از مهم‌ترین ارکان تفکر اسلام ناب می‌داند و بیان می‌دارد: دراین‌بین اربعین نیز می‌تواند ادامه همان مسیر باشد چنانکه تجمع اربعین حسینی یک حرکتی مطلوب در راستای قدرت‌نمایی در برابر ظالمان است، دشمنان و مستکبران وقتی انسجام و وحدت مسلمانان را مشاهده کنند، از ضربه زدن به بطن اسلام مأیوس خواهد شد.

اربعین نشان داد قیام امام حسین(ع) خاموش نخواهد ماند

مدیرکل تبلیغات اسلامی قزوین با اشاره به ماندگاری اربعین حسینی در تاریخ اظهار می‌کند: ماهیت قیام امام حسین(ع) صد در صد الهی و خدایی بوده و هیچ‌گونه شائبه دنیوی در آن جایی نداشته و امام حسین(ع) باتحمل سختی و دشواری‌های بسیار رسالت خویش را انجام داد.

وی می‌گوید: قیامی که رهبر و هدف الهی داشته باشد، ماندگار خواهد بود و خاموش نخواهد شد، به‌طوری‌که شناخت قیام امام حسین(ع) مهم‌ترین درس زندگی و الگویی برای تمامی آزادی‌خواهان جهان است.

حجت‌الاسلام نعمت اللهی ادامه می‌دهد: همین ویژگی‌های قیام امام سوم شیعیان بود که این نهضت را پس از گذشت ۱۴ قرن کشتار و جنایت شیعیان حسین(ع) کماکان زنده‌تر و بارورتر می‌سازد و این چیزی جز یاری و عنایت ویژه خداوند به حسین(ع) و شیعیان حسین(ع) نیست.

۲۸۰هیئت و ۴۰۰ مسجد در قزوین به استقبال اربعین حسینی رفتند

بیش از ۲۸۰هیئت و ۴۰۰ مسجد در قزوین به استقبال اربعین حسینی رفتند، ضمن اینکه تجمعات بزرگ عزاداران حسینی نیز تا شب اربعین در سراسر استان برگزار خواهد شد.

در همین رابطه معاون فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی قزوین می‌گوید: اربعین حسینی یکی از مهم‌ترین و بی‌بدیل‌ترین وقایع مذهب تشییع، اسلام و تاریخ بشریت است ازاین‌رو بزرگداشت و اقامه مراسمات این مناسبت منوط به یک روز و یک‌شب نمی‌شود بلکه طیف وسیعی از برنامه‌های مختلف برای اقامه آن لازم است.

حجت‌الاسلام عباس نظری ادامه می‌دهد: مراسم باشکوه اربعین ازنظر جایگاه بی‌بدیل و گستردگی برگزاری فرصت مناسبی برای تبیین ابعاد قیام امام حسین(ع) در میان مردم است ازاین‌رو ۴۸۹ مُبلغ به نقاط مختلف قزوین اعزام‌شده‌اند تا ضمن برپایی مراسم عزای حسینی(ع) به تشریح فلسفه قیام سیدالشهدا(ع) برای مردم و مستمعین بپردازند.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قزوین می‌افزاید: مُبلغان تا پایان ماه صفر در مناطقی که حضور می‌یابند موضوعات مختلفی را در بین مردم تبیین می‌کنند که سیره و روش زندگی پیامبر گرامی اسلام، سبک زندگی امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع)، تجمع بزرگ و پیاده‌روی اربعین و نفوذ دشمن ازجمله این موضوعات است.

همچنین مراسم عزا و سخنرانی‌های دهه‌های دوم و سوم صفر در تمام شهرستان‌های استان با حضور ذاکرین و مادحین برگزار خواهد شد. ضمن اینکه در همه امامزاده‌های شاخص استان به‌ویژه آستان مقدس امام‌زاده حسین(ع) قزوین مراسمات دهه‌های دوم و سوم صفر بعد از نماز مغرب و عشا با حضور مرثیه‌خوانان و واعظین حوزه برپا خواهد بود.

اربعین فرصت مناسبی برای حسینی زیستن و حسینی عمل کردن است

سنت برپایی مراسمات اربعین حسینی در قزوین ریشه‌ای دیرینه در فرهنگ شیعی این خطه دارد. سنتی که با باورها و عقاید دینی و اجتماعی این سامان عجین شده است.

بااین‌حال فراتر از قدمت این رسوم هرکدام از این آداب و مراسمی فلسفه و هدفی در پشت خود نهفته دارند که بدون تحقق این هدف و رسالت که همان حسینی زیستن و حسینی عمل کردن است نمی‌توان به باروری حداکثری و مطلوب این فرایض اندیشید چنانکه محرم و صفر و هیئت و عزا  به پایان خواهد رسید اما آنچه هرگز به پایان نخواهد رسید و در تمام دوازده ماه سال ادامه خواهد داشت اسم  حسین(ع) و رسم و حسینی است که باید در دل‌وجان شیعیان امام سوم جای بگیرد.

ارسال سوالات و نظرات

۱۳۹۵ © قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی