قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی

: قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار قزوین آستان|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|بقاع متبرکه ایران اسلامی|آرامگاه های مقدس اسلامی
آستان مقدس حضرت حسین بن علی بن موسی الرضا علیه السلام شهر قزوین|فرزند امام رضا (ع)|ابن الرضا (ع)|شاهزاده حسین قزوین|خادمین افتخاری آستان|سایت قزوین آستان

مراسم بهره‌برداری از کتابخانه و مرکز فرهنگی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
سایت قزوین آستان ( QazvinAstan.ir ) – قزوین- مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: کتابخانه ویژه بانوان با ۱۵ هزار جلد کتاب و امکانات رفاهی و اینترنتی در مجتمع هلال احمر قزوین راه اندازی می شود.

به گزارش سایت قزوین آستان به نقل از خبرنگار مهر، رویا اسماعیلی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان در محل کتابخانه های عمومی قزوین گفت: فرهنگ، محوری‌ترین برگ هویتی یک ملت است و یکی از راه‌های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به کتاب، کتاب‌ خوانی و ترویج مطالعه در جامعه، خصوصا در میان جوانان و نوجوانان و بانوان است.

وی اضافه کرد: از شاخصهای مهم توسعه‌یافتگی هرجامعه سرانه مطالعه، میزان تولیدومصرف اطلاعات و کالاهای فرهنگی در آن جامعه است و بنا براهمیت این موضوع دولت‌ها و سیاست‌گذاران برنامه‌ریزی‌هایی در این رابطه صورت داده‌اند.

اسماعیلی بیان کرد: خانواده اولین بنیان تاثیرگذار در جامعه به شمار می رود و پدر و مادر نقش مهمی درشکل گیری عادات فرزندان خود دارند و نهادینه کردن عادت حسنه کتابخوانی از زیباترین عاداتی است که با تدبیر و آینده نگری والدین منجر به تربیت نسلی کتابخوان می شود و بدین ترتیب برای کسب تجربه و دانش همیشه به کتاب خوب مراجعه می کند و در تنهایی ها و خلوت خود با کتاب انس می گیرد.

وی بیان کرد: در این راستا ایجاد شرایطی برای استفاده مناسب از فضای کتابخانه ها برای بانوان به عنوان یک دغدغه مورد توجه قرار گرفت و توانستیم با همراهی مسئولان برای ایجاد کتابخانه ویژه بانوان در قزوین اقدام کنیم.

راه اندازی کتابخانه ویژه بانوان

اسماعیلی در ادامه از راه اندازی کتابخانه ویژه بانوان در شهر قزوین هم خبرداد و گفت: در هفته آینده کتابخانه ویژه بانوان را در محل مجتمع مرکزی هلال احمر راه اندازی می کنیم.

وی بیان کرد: در این کتابخانه به مساحت ۲۵۰ مترمربع بیش از ۱۵ هزار جلد کتاب پیش بینی شده که برای تکمیل آن تا ۲۰ هزار جلد اقدام خواهیم کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین اضافه کرد:همچنین سایرامکانات رفاهی شامل کافی نت، نمازخانه، آشپزخانه، بوفه وسایر نیازها نیز در این مکان تدارک دیده شده تا بانوان با آسایش بیشتری درکنار فرزندان خود به مطالعه بپردازند.

برگزاری جشنواره کتاب خوانی رضوی در قزوین

اسماعیلی در ادامه گفت: جشنواره سراسری کتاب خوانی رضوی در راستای ترویج فرهنگ رضوی و گسترش کتاب خوانی و بهره مندی از سیره پاک ائمه معصومین(ع) بویژه حضرت امام رضا(ع) از طریق مطالعه کتاب های مرتبط با آن حضرت در استان قزوین نیز برگزار می شود که شیوه نامه اجرایی جشنواره تنظیم شده است.

اسماعیلی بیان کرد: در جشنواره امسال تغییراتی صورت گرفته که افزایش تعداد و موضوعات کتاب های مسابقه از آن جمله است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین یادآورشد: از آنجا که این جشنواره در راستای تکریم ایام دهه کرامت برگزار می شودلذامنابع باموضوع حضرت فاطمه(س) وامام رضا(ع) به کتابهای جشنواره اضافه و تعداد کتاب ها دو برابر شده است.

برگزاری مسابقه از ۶ عنوان کتاب

وی اضافه کرد:دربخش کودک سنین ۴ تا ۱۱ سال کتاب «۱۰ قصه از امام رضا(ع)»درسنین نوجوان از سن ۱۳ سال تا ۱۷ سالگی با کتاب «ماه غریب من» و در بخش جوان و بزرگسال از سن ۱۸ سالگی به بالا کتاب «مهارت های زندگی در سیره رضوی» تعیین شده است.

اسماعیلی یادآورشد: در این جشنواره همچنین کتاب «امام رضا(ع) و زندگی» برای سنین جوان و بزرگسال و کتاب های «بانوی ملکوت» و «چلچراغ» برای سنین بزرگسالی ۱۸ سال به بالا انتخاب شده است.

وی گفت: در سال جاری در این جشنواره، به دو روش مکتوب و اینترنتی امکان شرکت در جشنواره و پاسخگویی به سوالات فراهم شده است که علاقمندان می توانند بصورت فردی و خانوادگی در این جشنواره شرکت کنند.

اسماعیلی بیان کرد: علاقمندان برای دریافت کتاب های مسابقه می توانند به کتابخانه های عمومی سراسر کشور و استان مراجعه کرده و فرم سوالات را نیز دریافت کنند.

وی اضافه کرد: برای شرکت در بخش اینترنتی مسابقه جشنواره هم فایل پی دی اف کتابها در سایت www.iranpl.ir قرار دارد که علاقمندان می توانند به آن مراجعه کنند.

اسماعیلی اضافه کرد: برای شرکت در روش اینترنتی هم افراد می توانند به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند.

وی گفت:درجشنواره امسال کودکان می توانند جذابترین بخش کتاب از نظر خودشان را تصویر سازی و نقاشی کنند و با ذکر نام داستان کتاب را ارسال کنند.

مدیرکل کتابخانه های استان قزوین اظهارداشت: شرکت کنندگان همچنین می توانند با ضبط و ارسال یک فایل ویدئویی کتاب را به دیگران معرفی و یا بخش هایی که برایشان جذاب بوده است را بخوانند و یا یک قصه از کتاب را بازگو کنند.

وی بیان کرد: کودکان می توانند در هر دو بخش نقاشی و پویش مجازی(ضبط و ارسال فیلم موبایلی) همزمان شرکت کنند که ملاک انتخاب نیز خلاقیت، تناسب با موضوع قصه است لذا به والدین توصیه می شود از کپی برداری و ارسال اثار غیر مرتبط با قصه های کتاب خودداری کنند.

اسماعیلی اضافه کرد: در راستای جلوگیری از هزینه های اضافی و تشویق به مشارکت اینترنتی در بخش آنلاین کسانی که به ۱۸ سوال از جمع ۲۰ سوال پاسخ درست ارائه کنند در مسابقه شرکت داده می شوند.

وی گفت: مهلت شرکت در مسابقه از ۲۰ فروردین ماه تا اول تیرماه است و فرصت جمع آوری و ارسال پاسخ نامه ها از اول تا هفتم تیرماه تعیین شده است.

اسماعیلی یادآورشد: از ۱۰ تا ۲۰ تیرماه نیز داوری و تصحیح پاسخ نامه ها صورت می گیرد و برگزاری ایین اختتامیه هم در ایام دهه کرامت خواهد بود.

وی در خصوص جوایز جشنواره هم گفت: اهداء ۳۱۳ جایزه یک میلیون ریالی برای برگزیدگان، هشت جایزه ویژه ۵ میلیون ریالی تا ۱۵ میلیون ریالی برای خانواده ها از دیگر جوایز این جشنواره است.

ارسال سوالات و نظرات

۱۳۹۵ © قزوین آستان Qazvin Astan|اخبار امامزاده ها Emamzadeh news|امامزادگان|آستان نیوز|اخبار قزوین آستان|بقاع متبرکه ایران اسلامی